السابقون و السابقون

یادمه قبل از سال ٢٠٠٠، شعرها و نوشته‌های زیادی درباره این سال به عنوان سمبل انسان روباتیک و زندگی ماشینی خونده و نوشته می‌شد. مثلا این شعر داریوشو یادتونه؟

سال سقوط سال فرار سال گریز و انتظار، فصل شکفتن فلز سال سیاه دو هزار
سال سقوط عاطفه تا بی‌نهایت زیر صفر، نهایت معراج ذهن اندیشه تفسیر صفر

اون موقع با خودم می‌گفتم این چرت و پرتا چیه؟ کی گفته انسان به سمت بی‌عاطفگی و بی‌ایمانی می‌ره؟ کی گفته خوبی کم می‌شه؟ چه معیاری برای سنجش این پیش‌گویی وجود داره؟ ممکنه ظاهر آدما مثل قدیم نباشه. ولی آدم‌های عصر مدرن هم بالاخره خوبی و بدی دارند. همون‌طور که آدمای عصر قدیم داشتند.

چند روز پیش تو سوره واقعه چیزایی خوندم که منو خیلی به فکر وا داشت. اونجا می‌گه آدما سه دسته می‌شن: یه دسته خوب‌ها، یه دسته بدها، یه دسته هم پیشگام‌ها (السابقون). آدم اول فکر می‌کنه خوب‌ها در برابر بدها قرار می‌گیره. ولی بعد در طول سوره این حس دست می‌ده که پیشگام‌ها در برابر بدها هستند و خوب‌ها میانگین جامعه رو تشکیل می‌دن. خدا خودش تو این سوره می‌گه که تعداد زیادی از خوب‌ها در عصر قدیم و تعداد زیادی‌شون در عصر جدید هستند. ولی در مورد پیشگام‌ها می‌گه تعداد زیادی‌شون در عصر قدیم و تعداد کمی‌شون در عصر جدید هستند. بنابراین می‌شه اینطور برداشت کرد که تعداد بدها در عصر جدید زیاد می‌شه و دنیا به سمت بدی می‌ره.

این توصیف مهمی از بشریته که من اصلا دوست نداشتم به باورش تن در بدم. چون حس می‌کردم این با اصل و اساس آفرینش که حرکت به سوی کماله در تناقضه. این دو تا چطوری با هم جور در میاد؟

/ 2 نظر / 5 بازدید
moh3n

پربازديدترين لينک باکس ايرانيان. رتبه يک لينک باکس هاي برتر.اين باکس بدون داشتن تبليغي از سرعت وب شما نمي کاهد http://linketop.mihanblog.com/

نازنین گل یخ

اینا برداشت شخصی شما از سوره است یا تفسیری که خوندید این جوری گفته بود....؟ جالب بود...